Dbanie o dom przy użyciu ekologicznych środków i zasad jest obecnie bardzo modne. Wynika to ze zwiększającej się świadomości społecznej dotyczącej negatywnego oddziaływania związków chemicznych na nasze życie i planetę. Poznaj praktyczne wskazówki, którymi warto się kierować w codziennym sprzątaniu, aby być bardziej eko.
Wszechobecne zanieczyszczenia oraz substancje chemiczne niszczą naturę, faunę oraz florę i wpływają bardzo negatywnie na nasze zdrowie. Małymi krokami możesz jednak dołożyć cegiełkę do poprawy stanu ekosystemu. Wystarczy wdrożyć w codziennym sprzątaniu kilka ekologicznych zasad, a także zamienić dotychczas stosowaną chemię na bardziej ekologiczne rozwiązania.
W odpowiedzi na rosnącą świadomość społeczną powstała linia produktów Green line. Nasze produkty odznaczają się znakomitym stosunkiem jakości do ceny. W asortymencie znajdziesz m.in.:
- kostki do WC Green line,
- produkty do sprzątania i czyszczenia, w tym zmywaki.
Mycie okien, pastowanie podłóg, czyszczenie zakamarków w łazience oraz kuchni warto zaplanować zgodnie z ekologicznymi zasadami, z użyciem środków przyjaznych dla środowiska. Sprawdź, jak zrobić to najskuteczniej.
1.Bezpieczne sprzątanie dla Ciebie i środowiska
Podczas sprzątania warto zadbać nie tylko o własne dobre samopoczucie i zadowalające efekty, ale również o środowisko naturalne. Udaje się to połączyć poprzez stosowanie produktów Kolorado. W naszej ofercie znajdziesz delikatne środki czyszczące, które nie narażają Twojej skóry na kontakt z toksycznymi chemikaliami. Z ich pomocą skutecznie usuniesz najtrudniejsze zabrudzenia, a jednocześnie nie zagrozisz skażeniu środowiska.
2. Ekologiczna zawartość oraz opakowanie
Chcesz być eko? Zwracaj uwagę na każdy aspekt. Istotne jest to, aby stosować produkty do sprzątania zarówno o ekologicznym składzie, jak i w opakowaniach przyjaznych dla środowiska. Idealnym przykładem są kostki do WC Green line dostępne w ofercie marki Kolorado. Wyróżniają się delikatną formułą, pełną biodegradowalnością, są wolne od fosforanów i alergenów. Co więcej, koszyczek, w którym znajduje się kostka został wykonany w 100% z recyclingowego plastiku.
3. Środki ogólno-czyszczące domowej produkcji
Wiele profesjonalnych środków czystości możesz zastąpić domowymi wyrobami, które są znacznie bardziej ekologiczne. Substancję do czyszczenia chociażby armatury łazienkowej przygotujesz z:
- 0,5 szklanki białego octu,
- 2 szklanki gorącej wody,
- 0,5 łyżeczki ekstraktu z wybranego olejku zapachowego.
Mieszaninę najlepiej jest wlać do butelki ze spryskiwaczem, co znacznie ułatwi jej rozprowadzanie na wielu powierzchniach.
Równie łatwo możesz przygotować płyn do mycia naczyń z:
- soku z trzech cytryn,
- 1,5 szklanki wody,
- 1 szklanki soli drobnoziarnistej,
- 1 szklanki białego octu.
Wszystkie składniki należy połączyć w jednym garnku i rozpocząć gotowanie przez 10 minut, przez cały czas mieszając, aby uzyskać gęstszą konsystencję płynu.
4. Ściereczki wielorazowe
Ekologiczne sprzątanie domu warto zaplanować z użyciem wielorazowych ściereczek, które można wyprać w pralce, gdy ulegną zabrudzeniu. Zużywanie dużej ilości ręczników papierowych jest jedną z przyczyn zaśmiecenia środowiska.
Współcześnie produkowane ściereczki wielorazowe wykazują się bardzo dużą chłonnością, nie pozostawiają smug na szklanych powierzchniach, a w dodatku zapobiegają rysowaniu wyjątkowo wrażliwych na uszkodzenia powłok.
5. Redukcja nieużywanych rzeczy w domu
Ważnym krokiem w ekologicznym podejściu do sprzątania jest ograniczenie dodatków oraz sprzętów, których tak naprawdę nie używasz. Zacznij od pozbycia się rzeczy nagromadzonych w łazience, salonie oraz sypialni. Im mniej przedmiotów posiadasz, tym również mniej środków będzie trzeba zastosować, aby uporać się z ich utrzymaniem w nienagannej czystości.
6. Czyszczenie parą
Dobrym sposobem na skuteczne oczyszczenie powierzchni bez chemii jest zastosowanie pary pod ciśnieniem. Urządzenie, które ją generuje zmiękcza uporczywe zabrudzenia i umożliwia ich łatwiejsze usunięcie. Co ważne, sprzęty parowe dezynfekują powierzchnię. Wysoka temperatura zwalcza grzyby, bakterie oraz roztocza. Ponadto wiąże kurz, który dzięki temu nie wiruje w powietrzu.
7. Bardzo dokładne sprzątanie
Wykazując się dokładnością w sprzątaniu, możesz ograniczyć częstotliwość czyszczenia wielu powierzchni. Przykładaj się do obowiązków domowych, dbaj o regularne doczyszczanie zakamarków, a w Twoim domu zawsze będzie panował ład i porządek. Nie trzeba będzie stosować agresywnej chemii, aby usunąć uporczywe zabrudzenia.
Ekologiczne sprzątanie – podsumowanie
Ekologiczne sprzątanie niesie za sobą wiele zalet. Warto je uwzględnić, aby nie tylko utrzymać czystość w domu, ale również zadbać o środowisko. Zadbaj o wyposażenie w myjkę parową, wielorazowe ściereczki oraz kostki do WC ekologiczne. Sprzątaj regularnie, dzięki czemu unikniesz konieczności stosowania agresywnej chemii do cięższych zabrudzeń.