Kolorado

PL | EN

logo new

KoloRady

Plastikowe żaluzje – poznaj praktyczne sposoby na ich czyszczenie

Plastikowe żaluzje to element, który często gości w domach oraz przestrzeniach biurowych. Chociaż prezentują się atrakcyjnie, wymagają regularnej pielęgnacji. Przedstawiamy praktyczne porady dotyczące tego, jak szybko i sprawnie pozbyć się zanieczyszczeń.

Wybierz sprawdzone rozwiązania

Czyszczenie żaluzji z plastiku nie wymaga specjalistycznych środków. Wręcz przeciwnie. Te najprostsze, a zarazem sprawdzone rozwiązania zazwyczaj działają najlepiej. Wystarczy, że wykorzystasz letnią wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Bardzo duży wpływ na skuteczność czyszczenia ma wybór odpowiedniej ściereczki. Znakomicie sprawdzi się mikrofibra z poliamidem, gdyż błyskawicznie usuwa kurz, brud i pył z różnych powierzchni. Ponadto ma właściwości antystatyczne, więc oczyszczone żaluzje nie przyciągają kurzu.

MIKROFIBRA-DO-SZYB

Zdarza się, że żaluzje są mocno zabrudzone, a ich czyszczenie wymaga nieco bardziej zaawansowanych rozwiązań. W takim przypadku najlepiej umieścić je w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Po kąpieli należy przetrzeć wszystkie elementy gąbką z pianą i dokładnie osuszyć.

Zadbaj o każdy szczegół

Konstrukcja żaluzji obejmuje wiele drobnych elementów i każdy z nich wymaga dokładnego czyszczenia. Zwróć szczególną uwagę na sznureczki, które najlepiej przetrzeć gąbką ze spienionym płynem do naczyń lub proszkiem do prania.

Mycie żaluzji jest dosyć proste i ogranicza się do kilku czynności. Natomiast pewne kłopoty może sprawić ich zdejmowania oraz ponowna instalacja. Sposób demontażu zależny jest od techniki mocowania. W wersji z uchwytami musisz zmniejszyć siłę ich docisku na ramie skrzydła okiennego. W przypadku prowadnic samoprzylepnych odklej je od listew. W tym celu sprawdzi się rozpuszczalnik ekstrakcyjny. Czasami konstrukcje są przykręcone do ramy okiennej. Wówczas wystarczy zdemontować śruby i ostrożnie zdjąć żaluzję.

Pamiętaj, aby zachować precyzję, gdyż niektóre elementy żaluzji łatwo zniszczyć. W dodatku na proces demontażu, mycia i ponownej instalacji warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu.