Problemy z wilgocią najczęściej pojawiają się jesienią i zimą. Istnieją jednak sposoby na ich zwalczenie. Dowiedz się, co możesz zrobić i zadbaj o komfort domowników.
Jak zapobiegać wilgoci?
Już na etapie projektowania domu musisz zastanowić się nad prawidłową wentylacją. Ważnym aspektem jest również wykonanie systemów odwadniających w gruncie. Zwróć uwagę na odpowiednie zabezpieczenie podłóg, ścian i stropu. Ponadto rynny zawsze powinny być w dobrym stanie.
Kolejny istotny punkt to właściwa termoizolacja budynku. W niedogrzanym pomieszczeniu wilgoć pojawi się bardzo szybko. Nie zapomnij również o regularnym wietrzeniu wnętrz. Wówczas zadbasz o ładny zapach w domu i komfort domowników. Ponadto warto wprowadzić do czterech kątów odświeżacze powietrza, których szeroki wybór oferuje marka Kolorado.
Pozbądź się wilgoci w kilku krokach
Obecnie nie brakuje urządzeń, które pochłaniają wilgoć, lecz niektóre z nich są dosyć drogie. Istnieją jednak domowe sposoby, aby rozprawić się z problemem. Wystarczy umieścić miseczkę soli w miejscach szczególnie narażonych na powstawanie wilgoci. Możesz również powiesić kredę lub wykorzystać niektóre rośliny doniczkowe (np. skrzydłokwiaty czy paprocie). To gatunki, które czerpią wiele wody z otoczenia.
Nie zapomnij również o przykrywaniu garnków i włączaniu wentylacji w okapie. Kilka dobrych praktyk sprawia, że w domu ładnie pachnie, dzięki czemu domownicy czują się komfortowo na co dzień.
Jak pozbyć się grzyba?
W marketach budowlanych z powodzeniem znajdziesz specjalne spraye, które pozwolą pozbyć się grzybów na wstępnym etapie ich rozwoju. Natomiast przy większych problemach może być konieczne wysuszenie ściany czy podniesienie temperatury w pomieszczeniu. Niekiedy sytuacja wymaga poprawy rozwiązań wentylacyjnych.
Możesz również użyć szczotki z twardym włosiem i po prostu zeskrobać grzyba. Następnie zabezpiecz miejsce specjalnym materiałem grzybobójczym, a później zamaluj je farbą. Pamiętaj, aby działać jak najszybciej. Jeżeli grzyb wniknie w ścianę, konieczne bywa skucie tynku i odkażanie podłoża.